Kolagen jest bardzo popularnym białkiem, istotnym dla funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiada m.in. za stan naszej skóry, włosów, paznokci czy stawów. Z czasem jednak (mniej więcej w okolicach 26 roku życia) nasz organizm traci zdolność wytwarzania jego odpowiednich ilości – całe szczęście, jego deficyty możemy uzupełnić odpowiednią dietą. W jakich produktach najłatwiej znaleźć kolagen? Co jeść stosując dietę kolagenową? Czy istnieje wegański kolagen i jak dostarczać go naszemu organizmowi?
Table of Contents
ToggleKolagen w jedzeniu
Oczywiście, jedną z najprostszych metod uzupełniania niedoboru kolagenu w naszym organizmie jest jego suplementacja – na rynku znajduje się cała masa suplementów diety bogatych w kolagen. Ale co jeśli chcielibyśmy uzupełniać jego niedobory w maksymalnie naturalny sposób?
Stosunkowo niewiele osób wie, że w sklepach znajdziemy całą masę produktów, które zawierają ilości kolagenu pozwalające wpłynąć na dobrą kondycję naszych tkanek. W czym jest kolagen?
Naturalny kolagen w jedzeniu występuje w produktach takich jak:
– ryby i wszelkie rodzaju produkty pochodzenia rybnego – to naprawdę świetne i zdrowe źródło kolagenu;
– golonki, podroby, salceson – choć z pewnością pyszne, to spożywane w zbyt dużych ilościach mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie;
– produkty na bazie żelatyny wieprzowej;
– galaretki warzywne, owocowe, mięsne, rybne;
– kurze łapki, chrząstki rekina – nasze babcie wiedzą coś o gotowaniu rosołu z kurzych łapek, który uchodzi za bogate źródło kolagenu
Jak zwiększyć produkcję kolagenu?
Samo dodanie do naszej diety produktów bogatych w kolagen może nie wystarczyć. Dlatego warto wprowadzić do naszej diety takie produkty, które wspomagają produkcje kolagenu w naszym organizmie.
O jakich produktach mówimy? Możemy podzielić je na kilka kategorii:
– bogate w witaminę A – to głównie produkty takie jak marchew (z której produkuje się także wegańskie alternatywy dla kolagenu), dynie, papryka, mleko, wątróbka, ryby (zwłaszcza łosoś)
– bogate w witaminę C – znajdziemy ją zwłaszcza w owocach cytrusowych czy w popularnej w naszej kuchni kiszonej kapuście, ponadto np. w pomidorach, papryce, jagodach;
– bogate w witaminę E – powinniśmy jej szukać przede wszystkich w produktach pochodzenia zbożowego oraz migdałach czy nasionach słonecznika;
– flawonoidy – ich źródłem jest zwłaszcza zielona herbata, a także niektóre owoce (porzeczki, jagody, grejpfrut) czy warzywa (papryki, pomidory, sałata);
Ponadto poszukując naturalnego kolagenu w jedzeniu, warto sięgnąć po produkty, które dostarczą naszemu organizmowi koenzymu Q10 – jednego z głównych czynników opóźniających procesy starzenia się skóry. Pozytywnie na stan naszej skóry i chrząstek wpłynie również miedź, którą można znaleźć w ziarnach słonecznika, siarka w którą bogate są np. jaja oraz kwasy tłuszczowe Omega 3.
Ponadto musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i regularnej aktywności fizycznej – to w naturalny sposób stymuluje produkcję kolagenu.
Kolagen wegański – w jakich warzywach i owocach znajduje się kolagen?
Odpowiedź na to pytanie jest dosyć krótka i brutalna – w żadnych.
Dieta oparta o produkty zawierające spore ilości kolagenu raczej nie przypadnie do gustu weganom lub wegetarianom. Wyjątek stanowić mogą tutaj pescowegetarianie, który mogą sobie pozwolić na spożywanie sporych ilości ryb. Co w sytuacji, kiedy nie jemy żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego? Czy jesteśmy skazani na niedobory kolagenu w organizmie?
Absolutnie nie!
Choć trzeba przyznać…”nawet najlepiej zbilansowana dieta wegańska dostarcza ustrojowi jedynie 0,1% aminokwasów istotnych dla produkcji kolagenu.”
Dlatego też weganie oraz wegetarianie powinni szukać źródeł kolagen przede wszystkim w swoim organizmie i spożywać produkty, które w naturalny sposób będą stymulować produkcję kolagenu – więcej o nich przeczytać można w poprzednim akapicie.
Bardzo ważnym dla wegan produktem, który ma znaczący wpływ na poziom kolagenu i elastyny w skórze jest genisteina. To fitoestrogen należący do grupy izoflawonów, który jest odpowiedzialny za spowalnianie procesu zaniku produkcji kolagen. Bogatym źródłem genisteiny są zwłaszcza ziarna soi, nasiona roślin strączkowych czy soczewica.
Ponadto warto też pamiętać o produktach bogatych w aminokwasy białkowe – do ich grona zaliczymy m.in. algi morskie, słonecznik, płatki owsiane czy ryż.
Na rynku pojawia się też coraz więcej suplementów diety, które utrzymują, że zawierają wegański kolagen. Choć kolagen raczej nie występuje w produktach roślinnych, to produkty te opierają się o białka roślinne, których struktura jest możliwie najbardziej zbliżona do kolagenu. Roślinny kolagen to często połączenie kilku ekstraktów roślinnych, które działają w sposób analogiczny do zwykłego kolagenu takich jak np. ekstensyna czyli kolagen pozyskiwany z marchwi siewnej.
FAQ: Kolagen w Diecie – Wersje Wegetariańska i Wegańska
- Czym jest kolagen i dlaczego jest ważny? Kolagen to białko niezbędne dla zdrowia skóry, włosów, paznokci i stawów. Jego odpowiednie poziomy zapewniają dobre kondycje tkanek i mogą być wspierane przez dietę.
- Czy kolagen występuje w diecie wegetariańskiej lub wegańskiej? Tradycyjne źródła kolagenu pochodzą z produktów zwierzęcych, ale wegetarianie i weganie mogą wspierać produkcję kolagenu przez organizm, konsumując odpowiednie roślinne produkty bogate w aminokwasy i witaminy.
- Jakie produkty roślinne wspierają produkcję kolagenu? Produkty bogate w witaminy A, C, E, koenzym Q10, aminokwasy białkowe oraz inne składniki, takie jak zielona herbata, są kluczowe dla stymulowania naturalnej produkcji kolagenu.
- Czy istnieją suplementy kolagenu wegańskiego? Na rynku dostępne są suplementy roślinne, które mogą wspierać produkcję kolagenu, opierając się na roślinnych białkach zbliżonych strukturą do kolagenu.
- Jakie działania dodatkowo wspomagają produkcję kolagenu? Odpowiednie nawodnienie i regularna aktywność fizyczna naturalnie stymulują produkcję kolagenu w organizmie.