PlacentaPlacenta (z łaciny) oznacza łożysko. Aby lepiej zrozumieć czym jest placenta, należy sobie uświadomić, że to jeden z najdoskonalszych organów naszego organizmu. Oczywiście jest to organ występujący jedynie w czasie ciąży. Z wiedzy ogólnej wiadomo, iż wszystkie mechanizmy i „wytwory” ludzkiego ciała podczas ciąży i karmienia są najbardziej złożonymi oraz najbardziej doskonałymi „produktami” ludzkiego organizmu. To dlatego, że dotyczą się one rozrodczości, czyli tego, co ewolucja zakłada jako najważniejszą funkcję każdego gatunku – przetrwanie. Ewolucja zatem wykształciła m.in. łożysko, aby  perfekcyjnie dbać o płód. Są tam zatem wszystkie najlepsze substancje, jakie mogą się przysłużyć rozwojowi płodu i jego bezpieczeństwu. Może ludzkie ciało nie jest idealne i niektóre procesy w naszym organizmie nie zachodzą książkowo, ale to, co związane z ciążą, jest doskonałości najbliższe.

W łożysku znajdują się wszystkie niezbędne substancje regulujące wzrost życia płodu. Jest to specjalna membrana, którą możemy przyrównać do naturalnego inkubatora każdego życia poczętego.

Łożysko po wydaniu płodu najczęściej jest utylizowane, co w niektórych częściach świata byłoby absolutnie niezrozumiałe. W większości krajów Azji rodzice po urodzeniu dziecka zjadają łożysko. Ta praktyka jest coraz bardziej popularna w USA, Anglii, Szwecji, Holandii, Irlandii i kilku innych krajach europejskich. Istnieją nawet organizacja szerzące świadomość wśród ciężarnych matek. W Azji i nie tylko łożyska zwierzęce mają swoje stałe miejsce w menu restauracyjnym jako wspaniały zdrowy przysmak poprawiający stan zdrowia.

Przechodząc do bardziej merytorycznego opisu, należy spojrzeć na placentę pod kątem biochemicznym.

Jest to tkanka łączna zarodkowa. Występuje tylko w okresie zarodkowym. Z niej powstają wszystkie rodzaje tkanek łącznych, tkanka kostna, tkanka chrzęstna, tkanka mięśniowa (w tym komórki tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej typu sercowego).

Jej skład lub jej zawartość to – poza samym materiałem genetycznym – praktycznie pełny materiał niezbędny do życia.

Podstawowym składnikiem placenty są mezenchymalne komórki macierzyste, czynniki wzrostu, hormony wzrostu, glukoza, aminokwasy, substancje mineralne, witaminy, wszystkie hormony. W celach kosmetycznych jednak usuwa się hormony, w tym estrogen, aby ekstrakt był całkowicie bezpieczny. Hormony bowiem są bardzo reaktywnmi substancjami.